Блогът на Мартин Осиковски

31 декември 2008

ЧНГ

Пожелавам на всички весело посрещане на Новата година!

Дано всички бъдем живи, здрави и по-щастливи през 2009.

И разбира се, да имаме по-малко поводи за "новогодишни обръщения" като това:



За аналогии като тази:
Ако импресионистите бяха социалисти
(Любослава Русева, Дневник, 29.12.2008)

Януари 2008
Мили Тео,Вече няколко дни се излягам пред камината и пия шампанско по случай първата ни годишнина в ЕС. В стаята е уютно, но казват, че навън били натрупали преспи, а на Петолъчката стояли блокирани над 200 автомобила. Тъжно наистина… От друга страна, обстановката е нормална за зимни условия.

Така казва и Веселин Георгиев - шефът на пътния фонд, покрай когото все се сещам за шедьовъра си "Селски път с кипариси". В работите на природата не бива да се месим, нали? Ето защо оставихме чистенето на снега за пролетта, а аз реших да си доизкарам ваканцията в Ница. Ако времето позволява, ще покарам ски с Франко Фратини. Ако не, ще се върна за началото на Годината на Русия в България, за да се увенчая с един Голям шлем!

Твой любящ брат Винсент

П.С.: Не забравяй да ми пратиш пари!

Февруари 2008
Тео,
Нужно ли е да ти казвам, че настроението ми е като в картината "Събирач на сено в дъждовен ден"? Толкова ми стана болно, когато отвори въпрос за парите! Какво значи, че няма да ми дадеш, щото имам много да вземам? Тия двусмислици са ми крайно неприятни, доколкото за пръв път реформите вървят успешно, с подновен административен капацитет.

В тази връзка държа да ти дам един пример за братска любов. Помниш ли Веселин Георгиев, за когото ти писах? Той се е погрижил и за двамата си братя! И не само това. Под негово ръководство пътният фонд никога не е работил по-добре!

Винсент

П.С.: Отивам на лов за вълци, така че изпрати парите най-късно до края на месеца.

Март 2008
Хмм, Тео…
Ужасно съм разочарован! Считам заплахата да си вземеш парите обратно за груба намеса и грешен политически извод! Още повече че човекът, който ми донесе посланието ти, не изглеждаше дружелюбен като господина, който ми позира за "Пощальонът Рулен". Разбира се, аз ще анализирам какви допълнителни мерки да взема, за да продължа работата по подобряване на всички системи и механизми за контрол, отчетност, ефективност и прозрачност при усвояването на средствата.

Но и ти, ако обичаш, преразгледай отношението си! В противен случай ще те заподозра в съучастие на обединената опозиция!

В.

Април 2008
Драги Тео,
Въпреки че край Симитли не очушках нищо (иначе беше хубаво, също като в картината ми "Звездна нощ"), съм радостен да ти съобщя, че в системата на националната ни сигурност започнаха оздравителни процеси. Освен това симпатичният министър на вътрешните работи обеща да ме запознае с оперативно интересни лица, които са спомогнали за влизането ни в ЕС.

Те също, представи си, били братя. Само като ги видя на снимка, започвам да си тананикам онова чудесно двустишие от "Ода на радостта": "Братя стават всички люде/ щом разпериш ти крило."Брат ти

П.С.: Какво става с парите?

Май 2008
Скъпи Тео,
Реших да внеса в живота си дълбоки и радикални промени под формата на леви завои и социални вектори. Ще го направя, защото се ядосах от несправедливата забележка на някакви еврокритици, че "драсканиците на импресионистите са скица, правена от маймуна, която толкова прилича на картина, колкото е музика ходенето на котка по клавиатурата на пиано".

Както каза един приятел (не съм сигурен Едуар Мане или Клод Моне): "Нека покажем, че правим опит да получим политически катарзис от гледна точка на съпреживяването на общата отговорност и на общата воля да си довършим мандата." Новото ни кредо, Тео, е "Координация, контрол, комуникация".

Твой Винсент

П.С. За модел на "Арлезианката" избрах една смела жена, казва се Меглена Плугчиева. Вярвам, че това ще те накара да размислиш и няма да ми замразиш финансирането!

Юни 2008
Тео,
Какво реши за парите? Напрегнато ми е точно като в "Житна нива под бурно небе" и "Житна нива с гарвани". Докато мислиш, нали, за парите, кажи кое ще ти хареса повече - да организирам един дебат за промяна на избирателната система или да провокирам една дискусия за организираната престъпност и корупцията? Само не забравяй, нали, за парите…

Винсент

Юли 2008
Мили Тео,
София се тресе от взривовете в Чепинци (те са тежко наследство от управлението на Костов), поради което скоро възнамерявам да отида на море, за да играя голф. Настройвам се за този чудесен момент, като съзерцавам "Лодки от Сен Мер".

Искам да си дам почивка след злостните нападки на онзи Франц-Херман Брюнер от ОЛАФ, който ме наклепа, че съм имал вземане-даване с школата "Николов-Стойков". Господи, каква глупост! Аз и някакви експресионисти…

Брат ти

П.С. Заплахата да ми спреш половин милиард евро показва твоята слабост. Време е да ми се извиниш и да поискаш прошка за своеволията си!

Август 2008
Тео,
Това, че си ми спрял парите, не означава, че ще се хвърля на вълците. За да ти покажа, че съм респектиран от партньорския стил на диалога ни, те каня на Бузлуджа.

Приготвил съм ти фланелка с надпис "Сталин - наш рулевой". Ще се почувстваш като в лозето на Габровски, макар че работното заглавие на бъдещата ми творба е "Червено лозе близо до Арл".

Винсент

П.С. Впрочем решението ти да ми блокираш парите показва, че аз изцяло покривам твоите стандарти и изисквания.

Септември 2008
Драги мой Тео,
Напъните на опозицията да бойкотира дейността ми все повече приличат на посредствена рисунка от Матис или Сезан. Опозицията, представи си, щяла да организира подписка срещу моя стил на работа, което ме развесели също толкова, колкото и протестите на животновъдите в разгара на летния сезон.

Слава богу, аз още съм на морето и се гмуркам там, където не се чува крясъкът на никаква опозиция. Компания ми правят прекрасните другари Петър Димитров и Емилия Масларова. Това ме вдъхновява да нарисувам нов шедьовър - "Селяни ядат картофи".

Твой Винсент

П.С.: Случи ми се и една неприятност - висях на лифт в продължение на 40 минути. Тогава реших да нарисувам и едни "Слънчогледи". За целта ще ми трябват пари, така че е време да ми ги отблокираш.

Октомври 2008
Скъпи Тео,
Всички около мен страдат от параноя. Мислят, че ги подслушват. Споделих това с д-р Гаше от онази твоя клиника, а той панически си изключи телефона. Апропо, опозицията пак започна да ме дразни.

Направила някаква модернистична инсталация - прозрачна урна с подписка срещу импресионизма. Толкова ме хвана яд, че свих урната и си я сложих в градината. После реших да призова един художествен критик на публичен дебат. Това според д-р Гаше се дължало на диагнозата ми - епилепсия на темпоралния дял.

Вечно твой Винсент

П.С.: Имам един излишък в дебитната карта, който смятам да изхарча за малко развлечения. Но чакам от теб да отвориш най-сетне кранчето!

Ноември 2008
Мили мой Тео,
Написах и книга! При това само за пет дни! Казва се "Защото сме импресионисти". Нарисувал съм на корицата Леонардо да Винчи, Микеланджело, Фра Анжелико, Ботичели, Тициан.

Аз съм най-отпред! На автопортрета съм с отрязано ухо, за да има място и за Йеронимус Босх. Някои се заядоха, че посочените не са импресионисти. Имам чувството, че само извънземна форма на разум може да схване какво съм имал предвид…

Твой Винсент

П.С.: Да ти се похваля: на конгреса на импресионистите бях преизбран за председател. Но за да съм напълно щастлив, ми изпрати парите! Давам си сметка, че си във финансова криза, но аз знам как да се възползвам от предизвикателствата, които една финансова криза предоставя.

Декември 2008
Тео,
Решението ти да ми отнемеш окончателно 220 млн. евро е неочаквано и несправедливо! Категорично съм разочарован. Ти ми пишеш: "Настоявам само за това, което предварително се бяхме споразумели да правиш. Важното е да извлечеш правилните изводи. Трябва да обясниш защо се случи това и какво ще направиш, за да не се случва пак." Какво значи това, мускули ли ми надуваш?! Тео, нека се видим на четири очи, да поговорим, за да не се създават настроения срещу теб в средите на импресионистите!
Винсент

П.С. Смятам да си изкарам една хубава ваканция, нищо че си разправял колко ти било омръзнало от мене. На улицата някакви хора и трактори нещо пушат, но аз ще се измъкна през задния изход. До скоро, Тео, и не забравяй за парите!
И за равносметки като тази:
Уважаеми сънародници

(Людмил Станев, Дневник, 29.12.2008)

Ако някога много оглупея и стана президент, никога няма да ходя на спортни събития и да се усмихвам нелепо, като придобия част от успеха на спортистите за себе си, никога няма да ходя на църква и да се кръстя, никога няма да ползвам европейски мошеници за дарители и много други неща няма да правя, ако бях президент. Но това е изключено, няма да оглупея чак дотам. Предпочитам да си пиша тихо и да кажа като Едит врабчето - оставете ме да мечтая. Затова няма да пиша тъпизми, а просто ще ви подаря един разказ:

СПАСИТЕЛЯТ В РЪЖДА

Малко ми е неудобно, че перифразирам Селинджър, но самата история напълно отговаря на това заглавие. Сега, когато вече е зима, започвам да се сещам за лятото и за някои летни истории - абсурдни, разбира се. Лято е. Отивам с приятели да видя друг приятел. Той работи на яхтеното пристанище в корабостроителния завод.

Като последния пазител на Граала пази яхтите или праща спасителни команди на бедстващи плавателни съдове. Първият абсурд е, че заводът отдавна не работи, всичко е в ръжда и само двама-трима специално наети за целта хора отривисто псуват и блъскат с чукове по 100-тонните кранове. Това се прави с цел да се заблудят циганите, че заводът работи, за да не го изнесат за скрап.

Моят приятел Евгени е огромен, направо великан, с най-хубавата усмивка, която съм виждал. Помещението, в което ни кани, е малко по-голямо от асансьор, с голяма мъка се напъхваме вътре. Евгени сяда зад нещо като радиостанция и ми обяснява, че оттам приема сигналите за бедствие, на които задължително отговаря.

Срещу бюрото му е залепен голям лист, на който пише някакъв текст, какъв - ще разберете накрая. "Вижте какво, казва Евгени, постоянно се обаждат - SOS, SOS, искат ми я дълбачка, я влекач, я противопожарен кораб. Обаче нали виждате каква свинщина е тук - нямам абсолютно нищо.

Затова вземам парлангото и им чета ето този лист." На листа пише: "ДЕСЕТТЕ ИЗРЕЧЕНИЯ НА МАЙКА ТЕРЕЗА". Тези изречения Евгени четеше на бедстващите, с което поне морално ги утешаваше. И когато му се обадиха за пожар, той се усмихна тихо, взе микрофона и им каза: Абсолютно нищо не мога да ви помогна, но според майка Тереза, ако днешният ден е лош, вярвай в себе си и вярвай, че утре светът ще бъде по-хубав.
Така де, и аз това искам да ви кажа.

А и никога не съм обичал политиците, защото политиката не решава нашите проблеми. Тя е един от тях. Ако президентите са политици и те не ми се нравят. Особено българските. Не зная какво точно би казал президентът. Не познавам човека, който му пише текстовете. Вероятно нещо абстрактно, мъгляво и позитивно. Толкова позитивно, че не е за вярване.

[...]

Благодаря за вниманието. Але хоп. Пожелавам ви да останете нормални през новата година. В страната, в която живеем, това е много трудно и самотно занимание.

23 декември 2008

Хайде стига с това Лондонско училище по икономика!

Цитираната в предния пост статия от днешния брой на Times между другото споменава, че Станишев "е възпитаник" на Лондонското училище по икономика. 

Провалите на социалиста може би щяха да имат по-розов отенък, поне за него самия, ако той действително беше завършил в Лондон. Само дето visiting fellow е нещо различно от graduate (вж. долу), така че не би било излишно уважаемите медии, които се позовават на статията в Times, да осветлят въпроса. 

По Сергеевата логика направо ме е срам да си помисля на колко и кои точно университети е "възпитаник" авторът на настоящия блог.

Из справката за Сергей Станишев в Southeast European Times:
[...] Stanishev was born on 5 May 1966 in Kherson, Ukraine. He graduated in history from the Moscow State University in 1989 and obtained his PhD in 1994. He specialised in political science at the Moscow School for Political Studies in 1998 and was a visiting fellow in international relations at the London School of Economics between 1999 and 2000. [...]

Предколедно: кампания no. 9

Ако Станишев е прав, че очернянето на България в световните медии е сред главните причини за "несправедливите" решения на Европейската комисия, то най-добре кракът му да не стъпва в Брюксел никога повече. 

Защото може да последва това (вж. също коментара на Иво Инджев тук):
Bulgaria needs time to defeat corruption, says Sergei Stanishev

(David Charter, Timesonline.co.uk, 23.12.2008)

The leader of Europe’s most corrupt country has pleaded for it not to be judged by the same high standards as established EU states, after being told to speed up reforms or lose funding.

Sergei Stanishev, the Bulgarian Prime Minister, told The Times that it was unfair to expect his country to have reached the same levels as Sweden after only two years as a member of the European Union.

With critics suggesting that Bulgaria was allowed to join the EU too hastily to avoid its turning back towards Russia, José Manuel Barroso, the European Commission President, said that he would not tolerate any second-class states. He called for evidence in the next few months that reforms to the judicial and police systems in Sofia were delivering results.

Mr Stanishev has struggled to persuade Brussels to release more than €500 million (£470 million) of aid that has been frozen because it might be at risk from corruption. In Bulgaria there is a growing chorus, including in Mr Stanishev’s party, to look more for financial support from Russia, which is offering lucrative energy deals through Gazprom.

Mr Stanishev, 42, who was educated at the London School of Economics and is chairman of the Bulgarian Socialist Party, argues that Brussels has not taken fair account of the progress made to tackle corruption. “I have always asked the international experts to assess and compare Bulgaria to Bulgaria; not Bulgaria to the Netherlands and Sweden with their historical traditions, democracy and market economy, but Bulgaria five years ago to Bulgaria today. Its progress is impressive,” Mr Stanishev told The Times.

“The ambition of the Government is to accelerate reforms. There is such a tight schedule of reforms – legislative changes, organisational measures, personnel changes and everything else – which not many governments would be able to follow in Europe,” Bulgaria has forfeited €220 million in aid because the EU lost confidence in the agencies created to allocate funds. The decision was taken in part because the director of the highways agency handed a contract worth €50 million to his brother. Several Bulgarian farmers were caught trying to claim EU agricultural funds for graveyards and sports stadiums.

Mr Stanishev has replaced key figures in the Interior Ministry and created an independent police force to try to break internal corruption, but there have been few prosecutions for high-level corruption and not one mafia conviction despite 150 gangland murders.

Mr Stanishev argued that rules were being bent in Brussels for countries to enable them to stay in the single currency. His implication is that Bulgaria should be given more time to solve corruption, even if it means relaxing strict financial safeguards.

The response from Mr Barroso has been implacable. “We need concrete and convincing results in judicial reform, the fight against high-level corruption and the fight against organised crime,” he said. “Bulgaria is treated like every other member state. There are no second-class members.”

Ivailo Kalfin, the Bulgarian Foreign Minister, attacked Brussels and praised Moscow this week. “We think that the way which the European Commission maintains dialogue with Bulgaria is unacceptable for an EU member state,” he told the Bulgarian newspaper Standart.

He added that Sergei Lavrov, the Russian Foreign Minister, had told him that joint energy projects with Bulgaria were his top priority.

Cost of cheating

— The EU has earmarked €11 billion towards Bulgarian infrastructure over the next six years

— In July the European Commission suspended €121 million of farming aid, €144 million of road subsidies and €560 million for regional development

— Bulgaria is ranked 72nd in this year’s corruption perception index compiled by Transparency International. Sweden is joint top

— In a survey, 76 per cent of Bulgarians agreed that criticism by the European Commission over corruption was warranted

Sources: European Commission, Transparency International, Alpha Research

17 декември 2008

Най-тъпа реакция: резултати

Премиерът убедително печели първото място в допитването ми за най-тъпо изказване по повод на блокираните средства от Европейската комисия (54%, 46 гласа). На второ място се нарежда Георги Първанов (с 23%, 20 гласа). Следва го Петър Димитров (16%, 14 гласа). Петима пък остават убедени, че решението на Комисията действително е несправедливо.

12 декември 2008

Три лозунга и един въпрос

Из лозунгите на Софийско лято '68 (благодарение на 1868bg.org):
  1. Твърда решимост за защита на завоеванията на социализма
  2. Защитата на социализма--интернационално дело
  3. Да бъде разгромена контрареволюцията!
Моят въпрос към феновете на "малката червена книжка"--особено онези сред тях, които се интересуват от история: та защо, казвате, сте социалисти?

10 декември 2008

На вниманието на ДАНС: обект "Хон Гил-дон"

Строго секретно!
Екз. единствен

Обектът е активен в популярната българофобска мрежа за споделяне на клипове Youtube. Твърди, че е родом от "героичен Пьонян" и към момента се укрива в с. Сирищник, община Ковачевци. По собствените му признания, любимият му филм е "На всеки километър", интересува се от международна политика и обича съчиненията на великия вожд Ким, някаква си "малка червена книжка" и Капиталът на Карл Маркс.   

Същият застрашава държавната, пардон, националната сигурност със серия от материали, подриващи институционалния авторитет на нашите другари Първанов и Станишев. 

Обектът да се проучи и да се предприемат действия по неговото ликвидиране. 

09 декември 2008

Включете се в инициативата "Българската корупция"

Понеже всичко в тази държава все повече започва да ми прилича на някаква политическа смесица между Биг брадър, Днесинг старс, Сделка или не, нощните игри по Нова телевизия и Би ти ви и т.н., позволявам си да предложа следното в т.нар. "ден за борба с корупцията":
  1. Вместо операторите, нека гражданите бъдат призовани да пращат есемеси на специален номер срещу 1.20 лв. (с ДДС), а средствата да бъдат събирани в специален фонд за борба с корупцията в рамките на една нова обща инициатива, "Българската корупция".
  2. Нека част от събраните средства бъдат отделени за поощрителна награда, примерно за полицай на годината, политик на годината или нещо такова.
  3. Да бъдат избрани медийни партньори на инициативата. Това ще спомогне за популяризирането на идеята и за недвусмислена демонстрация на "ясна политическа воля" пред "нашите еропейски партньори". При това, забележете, при достатъчна активност от страна на потребителите, налице би била гражданска инциатива от мащабите на "Българската Коледа". Подходящо ми се струва следното мото: "Единни в милосърдието--единни срещу корупцията".
  4. В духа на последната аналогия, предлагам на министър Миков да вземе пример от Георги Първанов и да организира материалите в папка, озаглавена "Корупцията невъзможна".
Хайде, успех, и пращайте есемеси, ЗА ДА СПЕЧЕЛИТЕ ЧИСТО НОВ ЯПОНСКИ АВТОМОБИЛ, ъ-ъ-ъ, пардон, за да се борите с корупцията!

08 декември 2008

Подписка за връщане на трофея на Първанов

Ако не сте въодушевени от ловните подвизи на Георги Първанов в Узбекистан, включете се от подписката, организирана от За да остане природа в България.

07 декември 2008

Слава Богу, България не е Русия!

И май никога няма да бъде като Русия. Щастлив съм да го заявя тъкмо в "годината на Русия в България". Защото ако тук беше като в Путинландия, нямаше да ни бъде толкова лесно да си говорим колко фатално и безвъзвратно се е наакал Гоце и да пускаме ето такива глезотийки в You Tube:



04 декември 2008

SerGo във Фейсбук

Серго най-любезно ви кани да станете част от неговия фен-клуб във Фейсбук тук

Защо и тази година няма да се включа в т.нар. "Българска Коледа"?

Искреното ми презрение към бившия сътрудник на комунистическата Държавна сигурност и настоящ президент на България, Георги Първанов, може да бъде само мотив, но не и сериозно основание за това. Тази година няма да се включа в инициативата "под патронажа" на гореспоменатия по други причини. 

Спомням си, че един от участниците в тазгодишния Биг брадър беше получил специална "тайна мисия", при успешното изпълнение на която екипът на шоуто се ангажираше да поеме на разходите по извършването на in vitro процедура за неговата съпруга. Господин Филип от Созопол се справи добре--и, о чудо, журналистически икони на българските електронни медии като Милен Цветков и сродната му по душа Венета Райкова тръжествено прогърмяха от малкия екран: "Филип-Тошко изпълни своята мисия, и сега ние, нашата изключително рейтингова телевизия и нашето изключително рейтингово шоу ще помогнат на него и неговата съпруга да се сдобият с детенце!". Докато водещи и участници се вълнуваха и плачеха горко в ефир, някои справедливо уточниха: в тази държава явно трябва да се правиш на идиот, за да заслужиш помощта, която ти се полага по право.

Неуместна констатация, бих възразил, ако се живея в ролята на медиен пиар. В крайна сметка, една частна телевизия трябва да се грижи преди всичко за своите приходи, а значи да играе добре на рекламния пазар, па дори да й се налага да извършва оплождане в ефир или, примерно, да уволнява журналисти, защото били засегнали най-съкровени и преки интереси на едри рекламодатели.

Докато все още обаче продължавам да бъда нормален и обикновен човек, винаги ще презирам от сърце правенето на реклама на гърба чуждото страдание. Затова няма да пускам есемеси за онзи участник в Биг брадър, въпреки че се чувствам съпричастен към проблема му. Пак затова няма да пускам и есемеси и за Коледата на Първанов--някакъв уродлив вариант на все същото шоу, само дето не е с водещи Милен Цветков и Венета Райкова, ами "под патронажа на президента на България и неговата съпруга, г-жа Зорка Първанова".

Ovis ammon severtzovi, "архар" или "козловидна планинска овца"

Законът ви задължава да не ги убивате. Спазвайте


ЗАКОНА



02 декември 2008

Венера и Орион

В крайна сметка небето се заоблачи, но успях да щракна една окулярна проекция точно преди Луната да се скрие зад Витоша, както и една панорама на Орион малко по-късно.



01 декември 2008

В очакване на Венера

Тази вечер между 18:52 и 19.11 ч. в София, ако са благосклонни облаците: окултация на Венера от Луната. 

Започвам приготовленията...

29 ноември 2008

Зелените за Витоша: включете се

Две неща, които трябва да направят всички, на които съдбата на Витоша не им е безразлична:
  1. Включете се в електронната подписка тук.
  2. Разпечатайте и пратете писма до Джевдет Чакъров и Бойко Борисов (от тук).

Student Zone от Глобул

Помислих си, че най-сетне и в България сме доживели някакво подобие на "хоум зона", когато прочетох това в сайта на Глобул. Прегледах внимателно условията:
Необходимо е само да сте абонат на GLOBUL и да ползвате абонаментна програма за частни лица. Фиксираният номер ви дава възможност да провеждате входящи и изходящи разговори, намирайки се на територия на Student Zone.
Днес скочих до един от офисите, за да активирам услугата, но... не ми било писано. Оказа се, че със "студентска книжка или карта за градски транспорт" трябва да доказвам, че съм студент.

Уважаеми от Глобул (пиари или каквото там се пада...), ще ви бъда благодарен, ако давате точно, пълно и коректно описание на предлаганите услуги. Също така, няма да е зле да си наемете един технически редактор за сайта. Системната погрешна употреба на пълен и кратък член наистина започва да дразни в някакъв момент. Напомня ми за ония мацки, дето преди години водеха нощните игри на Нова телевизия ("Искам да чуя ВЕРНИЯТ отговор!", "Дайте ми ВЕРНИЯТ отговор сега!", "Потърсете ме с ВЕРНИЯТ отговор на нашата загадка!" и т.н.).

28 ноември 2008

Гласувайте за най-тъпа реакция!

Става въпрос за следните забележителни изказвания по повод окончателното спиране на средствата за България. Привеждам ги в хронологичен ред и, разбира се, добавям оцпия за онези, които по-скоро подкрепят виждането на тандема Станишев-Първанов-Димитров:

  1. Георги Първанов: "България е заложник на битка между претендентите за евроизборите" (вж. тук).
  2. Петър Димитров: "Става така, че на виновните за кризата им се дават пари, а на нас ни се взимат" (вж. тук).
  3. Сергей Станишев: "Имайте мярка за това, което приказвате за страната ни. Има хора, които толкова агресивно и арогантно петнят образа на страната, че мен ме е срам" (вж. тук).
  4. Бонус-опция: по-скоро смятам, че ЕК действително постъпва несправедливо.
Моля, гласувайте! Анкетата е горе вдясно.

26 ноември 2008

People who DON'T clap between movements

Гениално, невероятно кредо на група явно истински ценители на качествената концертна музика във Фейсбук:
If you believe that during major surgery when the doctor stops for a minute to get his forceps that the surgery is over, and you should immediately jump off the table to thank the doctor, you should be thrown in a pit of glass shards. In the same regard, if you believe that between the movements of a piece of music you should give the musicians a hearty round of applause, you should be castrated with a plastic spork.

Правилният подход: да не се истеризира

В крайна сметка, става въпрос за нещо, което е достойно единствено за вътрешните страници на "водещите" вестници, пък и какво толкова са загубили българските граждани--има-няма, по едно 56 лева на човек!

Отчайващата медийна среда в България ще се окаже може би най-неприятният фактор в осмислянето на новината от вчера. 

Пример от Труд:

Пример от 24 часа (както се вижда, от дълбоката вътрешност на вестника, при това набутано в рубрика "Бизнес"):

Кампания no. 8 (3): недоизказаната истина

Загубите на България на практика възлизат на половин, а не на четвърт милиард евро (вж. долу). Няма нищо по-неразбираемо от това, че на републиканския бюджет ще бъдат поверени проекти, които не могат да бъдат финансирани по европейски програми поради явно наличие на корупционни практики.  
Bulgaria loses €520m EU funds

(Kerin Hope, Theodor Troev, www.ft.com, 26.11.2008)

Bulgaria has lost €520m ($677m) of European Union funding for failing to crack down on fraud and corruption among officials appointed by the Socialist-led coalition government, the first time the European Commission has stripped a member state of funds in this way.

The EC said on Tuesday it would not renew the accreditation of two government agencies responsible for disbursing EU funds which have been under investigation by Olaf, the EU’s anti-fraud agency.

As a result Bulgaria – the EU’s poorest member-state – will lose €220m of pre-accession funding that still had to be allocated. The government will have to use funds from the budget to cover another €300m worth of contracts that were frozen by the Commission last July because of suspected fraud.

“This is a blow to the government’s credibility as well as a serious loss to the economy at a time when banks are cutting back on lending,” said Ivo Kostov, a Sofia-based consultant.

Bulgaria was last month rated the EU’s most corrupt member state, falling below Romania in Transparency International’s latest global index of corruption perceptions.

The government pledged to clean up its poor record on high-level corruption and organised crime after the Commission issued a scathing report in July and threatened to withhold almost €1bn of funds unless progress was made.

Meglena Plugchieva, a member of Bulgaria’s negotiating team for EU membership, was appointed deputy prime minister with a brief to eliminate graft. She has produced an action plan to counter administrative corruption.

But a Commission spokesperson said on Tuesday that “most measures taken are only a promise of future actions and have not yet delivered concrete results”.

Mrs Plugchieva called the Commission’s decision “disappointing”. She said: “The administration made tremendous efforts in the past six months. But we will continue to work … to protect the interests of Bulgarian and European taxpayers.”

EC officials have said Bulgaria’s weak judicial system is another obstacle to progress.

A former head of the road-building agency, which lost its EU accreditation, was convicted on Monday of soliciting a bribe in an EU-backed project. He received a 12-month suspended sentence, while a more junior official was sentenced to five years in jail.

Е те такива сме си, социалисти!

Истината на Сергей и истината на Комисията

Зад витиеватото становище на Европейската комисия, че "оценява" усилията на българското превителство от последните месеци, особено що се отнася до изготвените "екшън планове" и "законодателни промени", но намира реалните резултати вследствие на всичко това за недостатъчни и неубедителни, всъщност се крие простата--може би иронична--констатация, че нашите хора говорят много и не вършат нищо.

Модерните леви, от друга страна, са убедени--вероятно "защото са социалисти"!--че Комисията е "несправедлива", че усилията са "недооценени", че блокирането на четвърт милиард е абсолютно "некоректно", че България вече "е заложник на предизборните борби" за Европейски парламент догодина. (Виж тук, тук и тук; а последното мъдро прозрение дължим на патриота от Сирищник, иначе винаги балансиран и уж много дипломатичен!)

Една е истината на Сергей (сигурен съм, че до няколко дена ще й се наслушаме viva voce и в подробности), друга е истината на Комисията. Както се казва, "кучетата си лаят (разбирай ЕК, европейските кучета), трамваят си върви"; per consequentiam: не всеки социалист е антиевропеец, но всеки български социалист би следвало да е антиевропеец.

Българският избирател скоро ще бъде изправен пред труден избор: да удари едно рамо на Сергей и, ако е напълно последователен, да бие шута на "несправедливата и некоректна" Европа; или, напротив, да се опита да проумее, че истинската политика не е просто безконечно дрънкане, писане на програми, планове, стратегии, лозунги, боршурки, режисиране на рекламни клипове, рисуване на "по-разтворени" бесепарски розички и тържествено приемане на млади старозагорски социалистки на партийни конгреси.

Кампания no. 8 (2)

В Трибюн цитират обидената и изнервена Плугчиева, но на кого да имаме повече доверие: на въпросната изнервена и обидена Плугчиева или на хладната констатация, че "България е прекалено корумпирана", за да й бъде позволено да "злоупотребява" със субсидии? 
Citing graft, EU cancels €220 million subsidy to Bulgaria

(Stephen Castle, www.iht.com, 25.11.2008)

The European Union on Tuesday took the unprecedented step of depriving Bulgaria of €220 million in funds, effectively declaring that the Balkan country was too corrupt and prone to fraud to receive the subsidies.

For the first time, a member of the 27-union bloc will completely forfeit money that it cannot be trusted to spend properly, reflecting concern among officials, diplomats and fraud investigators over the ability of the Bulgarian authorities to prevent billions of euros in European grants being siphoned off by organized crime.

The Bulgarian government, which had exuded confidence that Brussels would now entrust it with funds, first frozen in July, tried to put a bright face on what amounts to a substantial loss for one of the poorest economies in Europe.

Prime Minister Sergei Stanishev, speaking in Berlin, said that Bulgaria - where the U.S. Embassy in Sofia has counted more than 125 contract killings in recent years - was implementing EU programs "in a very ambitious way," and noted tartly that membership "is not limited to justice and home affairs issues."

When Bulgaria joined the EU in 2007, many warned that the country was ill-prepared and the European Commission put in place special measures to monitor reforms.

Since then, Bulgaria and Romania - which joined the EU at the same time - have been criticized in several reports including one leaked document that said a "criminal company network" was skimming off subsidies.

In July, several tranches of EU cash, worth a total of €486 million, were suspended. It was €220 million, or $287 million, of that money - designated to modernize institutions - that was lost for good Tuesday when a funding deadline expired.

Millions - or even billions - more could go the same way if the Bulgarian government fails to improve controls. The country is supposed to receive about €11 billion in subsidies by 2013.

Meglena Plugchieva, deputy prime minister of Bulgaria, also in Berlin on Tuesday, pointed to "big efforts" and "concrete results" in fighting crime. The EU decision, she said, is "not a good sign to support reforms in Bulgaria."

Olli Rehn, European commissioner for enlargement, disagreed. Announcing the EU move, he said that assurances from Sofia had been insufficient. "Many of the measures," said Rehn, "are only promises of future action and have not yet delivered concrete results."

Rehn, who championed Bulgaria's membership in 2007, said the announcement was not "pleasant."

"It is not a punishment," Rehn said. "This is a decision we have taken in order to respect EU laws and rules."

The money involved had been allocated to Bulgaria to help it modernize, shake off its communist past and prepare for EU membership by overhauling its administration.

But distribution of the cash halted in July when the EU removed the official approval of two agencies in Bulgaria that process payments from Brussels. The EU has dispatched several different missions to Sofia since, and Bulgarian ministers had expressed confidence that money would now flow again.

"Time has run out," said a European Commission official who asked not to be identified because of the sensitivity of the issue. "They were given warnings and extensive contact was made with the Bulgarian authorities. But they were not able to deliver on time."

Rehn said that "the risk of political interference" had not been fully acknowledged by the government in Sofia, which made it difficult to tackle the problems.

Connections between politicians and crime suspects in Bulgaria are well documented, and have recently been the subject of two detailed reports in the International Herald Tribune.

The Bulgarian interior minister, Rumen Petkov, resigned this year amid revelations that he had met organized crime figures.

In 2003 the finance minister, Milen Velchev, also quit after being photographed on the yacht of Ivan Todorov, who was suspected of involvement in smuggling and kidnapping and who was murdered in 2006.

In addition to the lost €220 million, an additional €340 million of pre-accession aid, under the so-called Phare program, is suspended. Agricultural support worth €121 million is also blocked. And €115 million destined for road construction is also on hold.

These sums are, however, small change by comparison with the funding that Bulgaria is due to get now that it is a full member of the European Union.

While about €11 billion has been earmarked for Bulgaria in regional aid and farm subsidies until 2013, Romania is slated to receive about €31 billion.

The Commission says it is determined to ensure that this funding is not lost through corruption. "In terms of the future money," the Commission official added, "we are undertaking more extensive auditing. We are looking to make sure that the structures are in place so that the authorities are able to cope with the significant amount of money that they will receive during the 2007-13 financial period."

Speaking to her domestic audience on Darik radio, Plugchieva sounded an angrier note than in Berlin. She said she was deeply disappointed and saddened, but also accused the EU of double standards, the Bulgarian news agency Novinite reported.

"Which EU country is free of corruption and has solved all its problems?" Plugchieva asked. "This approach of focusing only on the negative in Bulgaria and of negative assessment only of Bulgaria is unacceptable; I do not share it and I do not see it as a reflection of the EU spirit."

Worries about Bulgaria and Romania have cast a shadow over future expansion of the bloc. Elmar Brok, a senior center-right German member of the European Parliament said that it was vital to demonstrate to the European public that adequate controls are in place to protect taxpayers' money.

"You have to show that you are looking into such cases step by step," Brok said. "If money is raised and then it is lost in corruption then we have a problem with public opinion for future enlargement of the EU."

25 ноември 2008

Кампания no. 8

Разбира се, в BBC имат предостатъчно поводи да бъдат остри в репортажите си за България.

Темата този път--"антибългарска кампания no. 8", изглежда първата, която постига един безвъзвратно реален резултат. Та понеже държавата ни е корумпирана, смятат в Европа, следва да се отнемат акредитациите на две агенции за усвояване на средства от ЕС, както и окончателно да бъде спрян достъпът до почти четвърт милиард евро по програмата ФАР.

Впрочем, смятам, че новото решение на Комисията напълно удовлетворява интереса на онази малка част от българските граждани, които се съпротивляват на корупцията. Ето защо "кампания no. 8" е съвършено пробългарска и в никакъв случай "антибългарска".

Преди няколко дена премиерът издаде Защото сме социалисти [!] (с удивителен знак, струва ми се, заглавието щеше да стои много по-добре). Този риторичен отговор на някаква серия от неопределени въпроси отчасти поне изяснява как собствено успяхме да се докараме дотук.

Нали така, "другари"?
EU strips millions from Bulgaria
(Oana Lungescu, BBC News, Brussels, 25.11.2008)
The European Commission has stripped Bulgaria of 220m euros (£188m) in EU funding over its failure to tackle corruption and organised crime.

In July, the commission froze more than 500m euros in aid to Bulgaria, one of its newest and poorest members, following a scathing EU report.

The commission has now confirmed that the country will definitely lose nearly half that amount.

Bulgaria is rated as the most corrupt of the EU's 27 member states. As the economic crisis starts to bite, this unprecedented move is meant to show that the European Commission is not squandering taxpayers' money, and to warn new and potential EU members that they have to crack down on entrenched corruption. EU Enlargement Commissioner Olli Rehn said cutting the funds due to Bulgaria was an uncomfortable decision. "I regret this decision because Bulgaria is an economic success story, it's a very committed and constructive member state," he said. "But we have to play by the book and we have to respect the rules of financial management and therefore there is for the moment no other option."

No convictions

Bulgaria has taken some steps since the EU froze its funding in July. But Mr Rehn said most of the measures were only the promise of future actions and had not delivered concrete results. Bulgarian prosecutors are investigating some 80 cases of embezzlement, but no senior official has been convicted for corruption and more than 100 mafia-style killings remain unpunished. Mr Rehn warned that recent reviews had revealed new irregularities, and Bulgaria had to acknowledge the risk of political interference. The commission will continue to review progress, and hundreds of millions more are at stake.

But that is only a drop in the ocean.

Until 2013, Bulgaria - described by Transparency International as the most corrupt country in the EU - stands to receive 11bn euros in EU funds.

Habeant sua fata libelli!


София--Будапеща--Мюнхен--Хановер--Хелзинки--Хайделберг--Оксфорд--София: 
1 февруари 2004--20 ноември 2008.

(Може би скоро и в Интернет...)

21 ноември 2008

Действително са същите!



Май последният път, когато имаше подобна масирана рекламна кампания на конгрес на Българската комунистическа партия, беше през 80-те години, когато конресът по някаква случайност съвпадаше с такъв (тъкмо 47-ия?) на КПСС. Прави са "сергейовете" (по мотиви от Templar.blog.bg...), следователно, да се радват, че идеите "все така си остават същите". Впрочем, мнозина вече започнаха да спекулират по темата за "съюза на поколенията" и "предаването на щафетата" в последния монументален опус на PR-колегията около младия Сергей. Затова би било добре да си припомним за какви непроменени идеи става въпрос и как, в крайна сметка, нашият SERGO@red-bg.com се оказва един изключително достоен продължител на светлото дело... на своя баща.

Всяка прилика с родните социалистически PR-практики към настоящия момент, разбира се, не е случайна.

(Следват извадки от два протокола на заседания на ЦК на БКП; биологичният и духовен родител на нарочения за "ватман с обратна/лява врътка" Сергей Станишев, Димитър Станишев, участва във второто заседание.)

Из протокол от заседание на ПБ на ЦК на БКП с решение за подобряване на държавно-партийния контрол на печата, радиото и телевизията (21 май 1968) (благодарение на проекта "Извори за българската история", подпроект "Документи от архива на БКП" към Департамента по история на Нов български университет.):
1. Политбюро на ЦК на БКП смята за необходимо решително да се подобри всекидневното оперативно ръководство на печата, радиото и телевизията, като се съгласува дейността им и се осигури бързо решаване на възникналите актуални въпроси. Периодично в Централния комитет на партията да стават срещи на главните редактори с членове на Политбюро, секретари и завеждащи отдели на ЦК. Оперативното ръководство на органите за информация Централният комитет на партията осъществява главно чрез отдел "Пропаганда и агитация". Останалите отдели на ЦК, които изпращат на БТА официални документи, утвърдени от ЦК за печат, да уведомяват за това своевременно и отдел "Пропаганда и агитация".

Държавните, стопанските, обществените и културните институти да засилят своите творчески връзки и сътрудничество с печата. Препоръчва на ръководствата на обществените организации и на държавните ведомства, а също така и на окръжните комитети на БКП, да подобрят ръководството на своите печатни органи и издания. Необходимо е да се дава по-голяма възможност за разгръщане на инициативата на редакционните колегии и главните редактори, да не се допуска дребнаво опекунство над тяхната дейност. Главните редактори следва да бъдат най-бързо информирани по важните международни и вътрешни проблеми.

2. Смята за необходимо ръководните дейци на партията и държавата по-често да излизат пред телевизията, по радиото и в печата с интервюта, беседи и статии във връзка с най-важните проблеми на партийната политика, а също и по международни въпроси. Ръководствата на радиото, телевизията, вестниците и списанията следва да проявяват по-голяма инициатива в това отношение.

[...]

4. Указания на печата, радиото и телевизията по текущи външно-политически въпроси и за отразяване на официални празници на други държави и на работата на наши и чуждестранни правителствени делегации следва да дава Министерството на външните работи, съгласувано с ЦК на БКП.

[...]

7. Смята за целесъобразно да се предостави възможност на вестниците "Вечерни новини" и "Поглед", а в някои случаи и на други вестници, да излизат с по-остър политически коментар, от класово-партийни позиции, по някои международни събития, без това да ангажира ЦК на БКП и правителството.

8. Да се въведат следните допълнения в номенклатурата за ръководните кадри в печата, радиото, телевизията и издателствата:

a) Секретарят по печата към Министерския съвет да бъде включен в номенклатурата на Секретариата на ЦК, а останалите длъжностни лица по печата към Президиума на Народното събрание, министерствата и комитетите - в отчетно-контролната номенклатура на отдел "Пропаганда и агитация".

б) Директорите и главните редакто-ри на издателствата в София и провинцията и главните редактори на районните радиостанции да бъдат включени в отчетно-контролната номенклатура на отдел "Пропаганда и агитация".

[...]
Из протокол от заседание на ПБ на ЦК на БКП с решение “За качествено нова социална роля на печата в Народна Република България в условията на преустройството” (2 август 1988 год.):
[...]

Ленинският принцип за партийно ръководство на печата и на останалите средства за масова информация е бил и си остава основен за функционирането и развитието на информационно-пропагандната система. В условията на преустройството партийното ръководство цели да се насърчават творчеството и инициативата на комунистите, които работят в различните информационни средства, да се утвърждават по-големи права и по-големи отговорности за всички журналистически кадри. Комунистическа убеденост, богата обща култура, висок професионализъм и нравствена извисеност - това са изисквания, които партията издига като определящи пред българската журналистика.

В съответствие с критериите и изискванията на Юлската концепция и на пленума на ЦК на БКП за преустройството в духовната сфера, да се разработи нова система за подбора, обучението и професионално-творческата квалификация на кадрите в средствата за масова информация. Да се засили ролята на първичните партийни организации в редакционните колективи.

[...]

20 ноември 2008

Нещо от личния ми топ 10



Не мога да преценя кое ми харесва повече в българското акапелно пеене: мелодиите или аранжиментът...

13 ноември 2008

Крясъци и пяна за Юрген Рот

Безкраен и скоротечен е изворът на причините да бъде презряно мястото, в което живеем, свидно да желаем да го напуснем час по-скоро, да тържествуваме и да се гордеем, когато най-сетне получим безвъзвратния шанс да се завърнем в някоя по-истинска наша родина, в която свободата, дългът и правото не са просто залъгалки за "баламите"...

Wir bitten um Entschuldigung und Ihr Verständnis, Herr Roth!

Из Дневник:
Журналистката Светослава Тадаръкова атакува Рот защо пише, че съпругът й - бившият шеф на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков, бил свързан с ДПС и поиска факти. Възрастен господин, някогашен кореспондент на "София прес" в Мюнхен, с крясъци питаше защо Рот се занимава с България, а не с корупцията в Германия и ЕС. Други журналисти се фокусираха върху дребни грешки в книгата, които поставяли под съмнение цялата й тежест. Като всеки човек, и аз може да съм допуснал грешки, но това не променя общия облик на организираната престъпност, отговори Рот.

Германският автор обърна внимание, че в никоя друга страна от новите членки на ЕС не се е сблъсквал с толкова много страх сред журналистите да застанат зад твърденията си.

По повод думите на бившия вътрешен министър Румен Петков, който беше цитиран във в. "24 часа" да казва за Рот: "Лъжецът, клеветникът, мошеникът трябва да бъде удрян през устата", германецът заяви, че това е призив за саморазправа и срам за бивш министър. На въпрос дали не смята да съди Петков журналистът отговори, че това би означавало да има доверие в българския съд и неговата независимост. А аз нямам, заключи Рот.
Из Идеалист:
Няма да ви преразказвам „новините” от днешната пресконференция на Рот в София, но ще се опитам да ви запозная с атмосферата.

Първо впечатление: липсва камера и журналист от БНТ, няма и репортер на програма „Хоризонт” на БНР.

Второ впечатление: отнема доста време на колегите да разберат каква е разликата между разследващата журналистика и прокурорската работа.

По-нататък става още по-потресаващо. Първият въпрос не е въпрос, а гневна самозащитна пледоария с много пяна на устата. Идва от Светослава Тадаръкова – още една от засегнатите, заради твърдението на Рот, че мъжът й Димитър Тадаръков имал връзки с ДПС.

Въпреки че е дошла да защити семейството си, тя пояснява, че ще зададе чисто професионални въпроси. От тях стана ясно, че Рот не знае какво е това журналистика…

След Тадаръкова думата взeма човек, който се представя за д-р Куманов от „София прес”. Твърди, че 4 години (по времето на комунизма очевидно) е бил кореспондент на агенцията във Виена, както и неин главен секретар. Доста нагло той посъветва Рот да се занимава с кражбите в ЕС и с германската корупция и мафия, т.е. да ни остави на мира.

Много колеги питат германския журналист дали с допускането на грешки в имената на засегнатите хора или в конкретни дати не е постигнал точно обратния ефект – да подкопае писанията си.

Рот „признава”, че безгрешни хора няма, но е важно, че събитията и очевидните факти не са сгрешени. По-важна според него е общата картина и фактът, че няма грешки в твърденията му за сериозното руско влияние и тоталното бездействие на институциите ни.

На въпрос на „Идеалист” за ситуацията в България Рот обяснява, че страхът, който вижда навсякъде тук, не съществува в друга новоприета страна в ЕС. Отбелязва като проблем и липсата на гражданско общество, както и надеждата си за по-силна подкрепа за гражданите и журналистите от страна на Евросъюза.

Уви, няма как да не бъде питан и по актуалния въпрос за „етническото напрежение”, зададен от телевизия СКАТ, разбира се.

За край обаче е подходящо да оставя отговора на Бойко Борисов към Юрген Рот. На въпроса дали се е срещал с Младен Михалев – Маджо, Борисов отговорил, че Рот очевидно не разбира… взаимоотношенията в България.

От чутото, видяното и прочетеното никак не съм убеден, че е така…
Из Mediapool:
Още преди да излезе книгата, тя бе атакувана изключително остро от бившия вътрешен министър Румен Петков, който е един от “героите” в нея. Петков се закани да съди журналиста “до откат” заради “недоказаните твърдения” за негови връзки с с организираната престъпност.

Бившият министър, който сега е редови депутат в БСП, нарече Юрген Рот "лъжец", "циник", "безгръбначно мекотело" и се закани да го "ликвидира" съдебно.

“Ако такова нещо го казва бивш вътрешен министър, то показва какво духовно наследство е оставено във вашата страна”, коментира кратко Рот.

Страхът е този, който е оставил повечето от цитираните твърдения в книгата анонимни, отговори писателят на отправените към него многобройни нападки на пресконференцията, че се крие зад анонимността на източниците и няма нито едно доказателство за изнесените твърдения.

Според Рот дори да има неверни твърдения или неточни факти, въпросът е защо хората в България са убедени в срастването на властта с престъпността и за ненаказаността на престъпленията.

“Опитал съм се да направя “репортаж по подозрение”, да дам общ поглед върху обществените нрави в България”, обясни той как е създадена книгата и защо в нея могат да се намерят фактологически грешки. Принципно обаче картината на организираната престъпност и връзката й с властта е тази, която излагам, посочи той.

Пред Mediapool Рот обясни, че не е изненадан от острите публични нападки към него от страна на журналисти от водещи медии.

“Познавам вашите медии и знам каква е тяхната зависимост”, каза той.

“Знам и за зависимостта на отделни журналисти от миналото им и от принадлежността им към бившите тайни служби”, допълни немският журналист.

“Картината на зависимостта на медии и на отделни журналисти, допълнена със страха, ми обяснява защо ми се задават агресивни въпроси за дребни неточности в изнесените от мен факти, но никой не коментира общия извод, който книгата прави”, каза още Юрген Рот.

Според писателя реакцията на неприемане на болезнените истини за България, посочени от външен за страната човек, говори за липсата на гражданско общество.

“За съжаление, трябва да мине поне още едно поколение, за да се укрепи и развие гражданското общество у вас, общество, където хората не ги е страх да сочат проблемите, да се борят с тях и да отстояват позициите си”, каза Рот пред Mediapool.

Според него Европа може до помогне на България само по едни начин – като подпомага да се развива гражданското общество, включително и финансово.

“Останалото, за съжаление, трябва сами да си го направите”, заключи той.

06 ноември 2008

С кого ще се сравняваш бе, кьорпе?!

Циркаджията бил казал, че победата на Барак Обама показвала "мащабността на промените в света, нов шанс за лявото", а родните социалисти трябвало "да дадат отговор на въпроси, които вълнуват целия свят".

Понеже американската нощ все още ме държи в странен и сладък унес, идва ми да кажа само това:

С кого ще се сравняваш бе, кьорпе?!

31 октомври 2008

Sancta stultitia patriae dat animum

Да, така е: вече съм убеден, че в родния случай не "святата любов", а свещените глупости дават дух на родината.

Кой знае какво точно е наговорил Пича в днешния урок по родолюбие. Но какво означава да изнасяш урок по "родолюбие"? Кой изобщо има нужда да се учи защо трябва да обича родината си и колко много поводи има "да се чувстваме горди, че сме българи"? Според мен, само този, който е наясно, че на практика нищо съществено не може да го направи искрен родолюбец, дълбокият провинциал, който макар добре да знае, че е роден в дупката на дупките, предпочита да живее мизерния си живот като утвърждава, че е роден в царството на царсвтата--даже в онова царство, от което произхождат всички останали царства! Оттук и забележителните аргументи, които Пича е представил пред своите ученици от 35 СОУ "Добри Войников":

  1. Не всяка нация може да се похвали с космонавти. Но ние, българите, можем.
  2. Не всяка нация може да се похвали със славна история. Но ние, българите, можем.
Господи Боже, Иисусе Христе, както казваше др. Тодор Живков, кой го научи на тия приказки--църния дявол ли?

Впрочем, скромната сумица, заделена за уроците на Пича, възлиза на 50,000 лева. За сто урока, това прави хонорарче от по 500 лева на урок. Е, в славните години, когато самият аз трябваше да работя в една частна гимназия като учител, максималният хонорар беше десятка на час. Взимахме го само "отбраните"--с поне една квалификация "в чужбина" и поне един чужд език.

Добре пресметнато, Пич!

Дерзай, Пич!

На младите българчета--уроци по родолюбие, а на "нашите европейски партньори"--cautionary lessons (как да го кажем, "уроци по предпазливост")!

30 октомври 2008

Кампания no. 7

Преди да копирам поредната "антибългарска" дописка на International Herald Tribune, ще си позволя да маркирам част от терминологията, с която изданието описва настоящата действителност в нашата мила родина: cautionary tale, sluggish progress, subsidies siphoned off by criminals, criminal company networks, high-level corruption, changing the rules of the game... и т.н., и т.н.

Разбира се, може би всичко е само въпрос (отново) на долен заговор срещу България, (отново) извършен не без участието на цяло ято мръсници и антипатриоти. Ако някой е достатъчно глупав, за да си мисли така, то плащането на хонорари за "лобиране в Европейската комисия" е напълно оправдано. То е все едно, както май се разказваше в Записките на Захари Стоянов, да лекуваш някой болнен, като му гърмиш с пищов в ухото и го биеш с пръчка, за "да се изплаши болестта и да избяга".

Ето впрочем и самата статия:

Bulgaria risks becoming EU cautionary tale

(Stephen Castle, International Herald Tribune, 27.10.2008)

When Bulgaria joined the European Union last year, this was supposed to mark the start of an ambitious drive to modernize the former Soviet bloc country and bring it finally into the European political mainstream.

Twenty-two months later, the Bulgarian government has only a few weeks to avert the loss of millions of euros in European subsidies - and an unprecedented sanction from Brussels.

At stake for Bulgaria is almost half a billion euros of aid that was frozen in July after a scathing report from the European Commission concluded that the money was vulnerable to fraud and mismanagement. European officials are due in Sofia this week to conduct an audit and, if this goes badly, Bulgaria will lose €220 million, or $277 million, of the frozen aid because of a deadline that expires next month.

Sluggish Bulgarian progress on combating irregularities and its lack of convictions in cases involving high-level corruption have become a stark reminder of the difficulties of integrating fragile, ex-Communist nations.

With relations poor between the EU and Russia after Moscow's military action in Georgia, Europe wants to improve ties with countries on its eastern flank. Offering them a path to membership might be an obvious strategy.

But EU countries have pulled back from making such promises. At a summit with Ukraine last month, for example, the EU pledged closer ties, but avoided any commitment to offering Kiev a clear path toward membership in the bloc.

Bulgarian and Romanian accession illustrates why officials are erring on the side of caution.

One of the unstated reasons for admitting Bulgaria and Romania in 2007 was to keep them out of Moscow's growing sphere of influence. But that has come at a price.

Some €11 billion in subsidies are due to be paid between 2007-13, and officials are alarmed that much of it might be siphoned off by criminals.

Since July, the Bulgarian government has sought to give the impression that it is campaigning hard to redress weaknesses, identifying 101 new cases of suspected irregularities in agriculture funding.

Earlier this month, a Bulgarian businessman, Mario Nikolov, was one of a group of people who went on trial, accused of fraudulently obtaining EU agriculture subsidies. Nikolov's business empire was described in a leaked report from the EU fraud investigation unit, Olaf, as a "criminal company network."

Critics in the opposition, like Nickolay Mladenov, a center-right Bulgarian member of the European Parliament foreign affairs committee, remain unconvinced than the government has made proper reforms.

"People need to be convinced," Mladenov said, "not just in Brussels but in Bulgaria, that procedures have been put in place so that this does not happen again and that those responsible are arrested and put on trial. The problem is that this whole situation affects negatively projects that are not corrupt - initiatives that the country needs."

The spokesman for Olaf, Alessandro Buttice, appeared to agree Monday. "The performance of the judiciary is still questionable," Buttice said in a statement. "The dismissal of cases in court without convincing explanations is still frequent."

Commission officials are also concerned about Romania. Earlier this month, the European Commission president, José Manuel Barroso, urged the Romanian government "to treat the fight against high-level corruption as an issue of national importance."

Bulgarian and Romanian ministers argue that their countries face tougher scrutiny than nations that joined the EU in 2004 because the climate of public opinion has hardened against enlargement.

That idea was rejected by Mark Gray, a spokesman for the European Commission, who said that, while weaknesses had been identified in other nations, "these were the two countries where the EU felt that a specific mechanism was required" to deal with problems.

"Specific commitments were made by Bulgaria and Romania at the time of accession," Gray said, "and the EU is determined that these commitments must be honored."

Nicu Popescu, research fellow at the European Council on Foreign Relations, said that the problems in Romania and Bulgaria have given opponents of EU enlargement a new argument. "No one in the EU talks about Moldova or Ukraine joining the bloc in the near future," he added.

The case of Bulgaria and Romania - both given an accession date before they had made essential reforms - has already prompted the European Commission to take a sterner look at potential new members, including Croatia.

And the Croatians are facing their own challenges, as illustrated last week by the slaying of a prominent journalist, Ivo Pukanic, killed by a hidden explosive device. The EU is pressing Croatia to combat corruption and organized crime.

"What has happened in Romania and Bulgaria has changed the rules of the game," said Mladenov, the Bulgarian member of the European Parliament.

24 октомври 2008

Джон Клийз за прототипа на Базил Фолти от Fawlty Towers

"Защо съм против демокрацията?"

Заглавието възпроизвежда темата на днешното издание на "Челюсти" на Диана Найденова по Дарик радио. Гостите--някакво момченце на Боян Расате от т.нар. "Български национален съюз" и Стоян Михалев--ми дават повод отново да си припомня онова хубаво място в Политиката, където се уточнява, че

Не е ясно дали тази разлика на мнозинството спрямо малцината добри може да съществува при всеки народ и при всяко множество, но може би—кълна се в Зевс—е ясно, че при някои е невъзможно. (Същото разсъждение би могло да се приложи и към животните, а по какво се различават някои, така да се каже, от животните?)

Аристотел явно има предвид, че някои общества не са пригодни за "демократично"--да кажем, в модерния смисъл на думата--обществено устройство поради качествените дефицити на своите граждани. Аргументът е силен; от тази гледна точка--и най-вече предвид дефицитите на българското политическо представителство--могат да се кажат много неща за "демократичния преход" в България от последните 20-ина години.

Позицията на гореспоменатото момченце на Боян Расате обаче беше друга. "Българокрация" трябвало да се изгражда, настояваше той, защото демокрацията била "глад, мизерия и бедност"; "можем да видим това" навсякъде--във Франция, "където няма французи, а само негри и турци", в Германия, "където те хвърлят в затвора заради националистически възгледи", в САЩ, "където бият и изтезават хора в концлагери без съд и присъда". "Българокрацията", напротив, не би допуснала това, защото е недопустимо "в собствената ми държава да има повече негри и цигани, отколкото българи" и "българите винаги да бъдат дискриминирани, заради цигани и турци". По-нататък момченцето илюстрира разбиранията си така: ако трябвало да избира между това да помогне на болно българско и ромско дете, той би предпочел "винаги да помогне на българското, защото с него ме свързва една кръв, а за циганското дете нищо не ме интересува, то няма нищо общо с мен, за него има стотици цигански организации, които могат да се погрижат".

Кръвна връзка, значи. Българокрация, т.е. власт, установена на основата на кръвните връзки между "истинските" българи. Това бенесейско момченце не би могло да осъзнае, че само по себе си е едно ходещо възражение срещу демокрацията--в смисъла на Аристотеловия аргумент по-горе. Наистина, ако живеем в общност, някаква част (по-голямата?!) от която споделят идеала на "българокрацията, основана на кръвната връзка", то по какво се отличават членовете на тази общност от животните?!

18 октомври 2008

Колкото по-големи (...), толкова по-малки (...)

Проф. Раданов намерен обесен в някаква градинка в "Иван Вазов"...

Шефът на политическия кабинет на Доган застрелян в т.нар. "Доганови сараи"...

"Последните осем години са години на съзидание и възход," твърди едно недоучено, смешно човече с българо-украински произход, поставено за премиер...

"Ама ние не сме мутри, не сме престъпници, вижте--няма доказателства, па и сме работили за службите, ние ги виждахме колегите, докато ни следят," за n-ти път по всички национални телевизии чистосърдечно обявяват двама, за които се твърди, че били превърнали Дупница в "Галевград".

Защо не се случва нищо?

Защото колкото по-големи стават лайната, ако мога да перифразирам встъпителния монолог от "Дзифт", толкова по-малки са щетите. За т.нар. управляващи, де. Просто прекалено много се замазват нещата и трудно се вижда.

Панчо Владигеров във Facebook

С раздразнение открих, че във Фейсбук няма фен-страница на нито един (!) български композитор.

Поправих този сериозен пропуск по отношение на най-великия: Маестро Владигеров.

Ако сте истински фенове на музиката му и обичате да си губите времето във FB--заповядайте във фен-клуба на Маестрото!

16 октомври 2008

"Дзифт"?! Айде, нема нужда!

В момента слушам поредното похвално слово за грандиозните постижения на Явор Гърдев в "Дзифт". Бих желал--с риск да си навлека всеобщо народно недоволство--да заявя, че смятам "Дзифт" за една откровено преиграна и относително тъпа проява на съвременното българско (т.нар.) кино, в която няма нищо забележително.

Може би трябва да поясня:

(1) отидох да гледам "Дзифт" обнадежден за нещо добро и с голямо желание;

(2) провалът на Явор Гърдев в киното със сигурност не променя високото ми мнение за него като театрален режисьор.

Какво собствено има в "Дзифт"? По мои впечатления, следното:

(1) Много разкази за "лайна", "сране", "фекалки" и т.н., единствената цел на които е, по мои впечатления, да импонират на вроденото чувство на хумор на местната публика.

(2) Тотално нескопосан опит за разиграване на някаква криминална интрига, която трудно (много трудно...) може да съперничи примерно на "От местопрестъплението" или нещо от сорта.

(3) Умело вплитане на (1) и (2).

(4) Мрачни рефлексии върху времето от "ония години"?! Хайде по-спокойно...

(5) Нескопосана актьорска игра: съжалявам, но преди да тръгнат на снимки, актьорите все пак трябва да се научат да изговарят правилно двете разновидности на звука "л" в българския език. (Имам предвид "богомоуката" и онзи, дето краят му "започнау от самото начауо".)

(6) Явро Дачков в ролята на "вермонист". Между другото, Vermona е гедерейска марка музикални инструменти, произвеждани под това име след 1972 година--около десетилетие след времето на "Дзифт"! (Що не му туриха на Дачков направо един Disklavier? Щеше да е по-шик.)

(7) Скука, скука, скука, адски много

скука.

(8) Най-лошото: поредица от диалози по фундаментални жизнени въпроси между затворници в сентенциален формат.

Аз пък си оставам заклет фен на българското кино от преди 1989 година!

Някои работи явно са възможни само в дисидентска среда.

Орион

Вече се вижда ясно близко до хоризонта на югоизток след 1--1.30 ч. местно време:

О, не! Пак ли?!

Шестата поред антибългарска кампания за тази година е с адрес New York Times. Статията представлява нещо като разказ за българските мутри изобщо и за премиера Станишев и президента Първанов в частност. Ако тези "безобразни" писания--заедно с подобните им в Шпигел, FT, BBC, DW и т.н.--действително могат да бъдат окачествени като "преднамерени антибългарски кампании", направени "с лошо чувство, без любов към България", то ясно е, че квинтесенция на нашето социалистическо управление днес е тъкмо еросът на патриотизма.

Въпросната полюция на журналистите от Times:

Mob Muscles Its Way Into Politics in Bulgaria

(D. Carvajal, S. Castle, The New York Times, 15.10.2008)

Politics is played to the death in Bulgaria, where the lives of politicians can be as cheap as spent bullets and murky business groups wage a murderous struggle for their cut of everything from real estate deals to millions in European aid.

During a furious political season last year, the home of the chairwoman of a municipal electoral committee was set on fire, and the garages of mayors were firebombed. The mayor of a resort town in central Bulgaria was shot and killed with seven bullets, as was the wealthy City Council chairman in the outwardly idyllic Black Sea port of Nesebur.

“Other countries have the mafia,” said Atanas Atanasov, a member of Parliament and a former counterintelligence chief who is a magnet for leaked documents exposing corruption. “In Bulgaria, the mafia has the country.”

By almost any measure, Bulgaria is the most corrupt country in the 27-member European Union. Since it joined last year, it has emerged as a cautionary tale for Western nations confronting the stark reality and heavy costs of drawing fragile post-Communist nations into their orbit, away from Russia’s influence.

European Union membership has done little to tame the criminal networks in Bulgaria. It has arguably only made those networks richer, raising worries that if the union cannot tamp down criminal activity in a member like Bulgaria it may have little sway over other fragile nations that want to join.

The United States helped Bulgaria into NATO, has rotated troops through for joint exercises since 2004 and has tried to encourage commerce, education and democracy. It has just announced that it will invest more than $90 million in facilities and equipment for joint use in military exercises.

The European Union, eager to improve the lives of the 7.5 million Bulgarians, has promised 11 billion euros, or nearly $15 billion, in aid.

Far from halting crime and violence, the money effectively spread the corruption. Once Bulgaria’s shady businessmen realized how much European Union money was at stake, said many of Sofia’s advocates for reform, they moved from buying off politicians to being directly involved in politics themselves.

And so European officials froze almost $670 million in financing this summer and may halt the flow of billions more, alarmed at freewheeling white-collar criminals with links to the very highest reaches of power.

The nation’s homegrown mobs of men in black — the “mutri,” or mugs — control construction projects in city halls. And questionable business networks have moved from declining black markets for smuggled cigarettes and alcohol to legal investments in booming real estate. They have made their mark on the capital’s atmosphere: men nicknamed “thick necks” for their muscular appearance linger in neon-lighted nightclubs like Sin City and Lipstick, or keep watch over Mercedes jeeps and Audis outside. Sofia guidebooks offer tips: Avoid restaurants that draw businessmen with four or more bodyguards.

Now, men like this are muscling into public office.

Ties to Top Officials

Investigators with the European Union’s antifraud office are focusing on the Nikolov-Stoykov group, a sprawling conglomerate of dozens of companies with interests from meat processing and cold storage to scrap metal and a Black Sea resort.

The group’s leading partners — both briefly detained last year on suspicion of fraud — boast top connections. Ludmil Stoykov helped finance the campaign of President Georgi Parvanov, organized a business group supporting him and maintained ties to a former deputy minister of foreign affairs.

Mr. Stoykov, who has not been charged with any crime since his arrest last year, denies knowing about criminal activities involving European Union funds. “I categorically object to these attempts to stain my name and to be treated as a criminal,” he said in answer to written questions.

He acknowledges giving 25,000 leva, about $17,000, as a campaign contribution to Bulgaria’s president. “I participated with a donation according to all requirements by the law,” he said. “And no one is saying the opposite.”

His partner, Mario Nikolov, who is scheduled to stand trial next week on fraud charges, forged discreet alliances to Prime Minister Sergei Stanishev, according to contracts and bank deposit slips turned over to prosecutors last week by Boyko Borisov, the mayor of Sofia, who is a fierce rival of the prime minister. Those documents show he steered more than $137,000 to Mr. Stanishev’s Socialist Party as contributions from his companies.

In an unusually blunt report leaked this summer, European Union fraud investigators accused the Nikolov-Stoykov group of being a front for a “criminal company network composed of more than 50 Bulgarian enterprises and various other European and offshore companies.”

Among the European Union investigators’ accusations were tax and subsidy fraud: taking development aid to buy new equipment for companies and then passing off ancient equipment from the former East Germany and pocketing the difference. The companies were also accused of illegally importing huge quantities of Chinese rabbit meat for export to France and Germany with fake health certificates from Argentina.

Reached at his office at Eurofrigo, a cold storage company in Sofia, Mr. Nikolov repeatedly declined to comment on the documents indicating contributions to the prime minister, which Bulgarian prosecutors said Wednesday were under formal investigation. After the European fraud report was leaked, Mr. Nikolov said: “I became public enemy No. 1. I am afraid for my life.”

Mr. Stanishev, the prime minister, did not respond to 10 attempts to seek comment over a six-day period. A former journalist educated at the London School of Economics, Mr. Stanishev was called “Mr. Clean” by President Bush last year for his efforts to fight organized crime. After other European nations started complaining about aid fraud, Mr. Stanishev said publicly that there was no “umbrella” of protection for rich businessmen or organized crime figures.

But when he made those comments, it was not known that he met in 2005 with Mr. Nikolov. A five-minute video obtained from Sofia’s mayor shows Mr. Stanishev greeting Mr. Nikolov at his meat factory, inspecting equipment and a table laden with goose liver sausages before sitting down to lunch with white wine.

A few weeks later, according to deposit slips handed to prosecutors by Mr. Borisov, Sofia’s mayor, contributions to Mr. Stanishev’s party started to flow. One Western European diplomat, who spoke anonymously because of being involved in sensitive negotiations in Bulgaria, said that copies of the contractual agreements on donations appeared authentic: “It means they know they won’t be prosecuted, so why not have secret contracts?”

A summary agreement was addressed to Rumen Petkov, who headed the Socialists’ campaign at the time and resigned as interior minister a few months ago amid revelations that he had met organized crime figures.

Origins of Crime

Bulgaria’s gray economy is looped around disparate politically connected companies that shift in and out of business as opportunities and legal obstacles arise, according to a report from the Center for the Study of Democracy, an anticorruption group in Sofia.

According to the center and other anticorruption activists, bosses typically enlist longtime employees to register companies in their names; if there are legal problems, the companies cease functioning without being linked to the actual leaders. Meanwhile, profits from sources like cigarette or alcohol smuggling are plowed into legal front companies, like soccer clubs, where money can be laundered through huge fees paid for transfers of players.

The competition is brutal: all three past chairmen of the soccer club Lokomotiv Plovdiv have been killed, one by a sniper by the Black Sea. Seventy-five percent of Bulgarian businesses have security protection, far more than in other countries in Eastern Europe, according to Enterprise Surveys, analysts for the World Bank.

As in Russia and some other Balkan nations, corruption has seeped into the fabric of life. Sofia has a thriving black market for blood outside hospitals, where patients’ families haggle over purchases with dealers, according to Bulgarian news reports that track the prices.

The roots of this organized crime date to the collapse of Communism in the early 1990s. Thousands of secret agents and athletes, including wrestlers once supported and coddled by the state, were cast onto the street. During the United Nations embargo of warring Serbia in the 1990s, they seized smuggling opportunities and solidified their networks.

The wrestlers, in particular, developed private security forces and insurance companies that were little more than shakedown protection rackets. Other men became shadowy entrepreneurs with close ties to the government.

In the past five years, Bulgaria has weathered machine gun assassinations and inventive daylight attacks. Hitmen disguised themselves as drunks and Orthodox priests. In 2004, a bomb planted atop an elevator in central Sofia was detonated by cellphone, killing a businessman and three bodyguards.

The toll now tops more than 125 contract killings since 1993, according to a list compiled by the United States Embassy in Sofia, which does not include at least four people killed this year, including the head of an energy company. Most of the killings are unsolved.

A Power Grab Begins

Admission to the European Union did not halt the carnage, but emboldened a power grab. According to corruption fighters and election observers, votes can be traded, depending on the town, for marijuana cigarettes or sold for up to 100 leva, or $69. People document their votes by taking pictures of their ballots with their cellphone cameras, according to Iva Pushkarova, executive director of the Bulgarian Judges Association.

“They trade votes freely on the streets, kill and threaten people with no shame,” Ms. Pushkarova said.

While corruption affects many corners of society, the impact is particularly stark in the legal system, where some people without political connections have resorted to hiring decoy lawyers, for fear that their legal documents would vanish if presented to particular clerks by lawyers recognized as working for them.

Kremikovtzi, an insolvent Communist-era steel plant and one of Bulgaria’s largest companies, has become a test case. Foreign creditors — many of them American hedge funds — are pursuing a $474 million claim against Kremikovtzi, whose former chief executive is under investigation by the Bulgarian authorities for fraud and embezzlement.

“When your law enforcement system isn’t cleaning up the corruption in the legal system, who do we go to?” asked Justin Holland, an adviser to the Kremikovtzi investors committee, “Literally, we cannot go to anybody in Bulgaria.”

Among Western nations, impatience is growing, particularly at the lack of trials of high-level government officials accused of corruption. As Frans Timmermans, the Dutch minister for European affairs, argued, “What we need to see is real people put before real judges, convicted and put in jail.”

Meglena Pluchieva, Bulgaria’s newly appointed deputy prime minister for oversight of European government funding, said she believed that the nation was making headway similar to that of nations that joined the European Union a few years earlier, in 2004. The difference is that then there was enthusiasm for union expansion, but today “the situation is entirely different,” she said. She also accused wealthier nations of double standards, citing a scandal over rotten meat in Germany last year.

Some European countries have simply given up on Bulgarian justice.

Germany complained of getting little local help in its effort to prosecute Konstantin Hadjivanov, a wealthy businessman and a member of the City Council in Petrich, Bulgaria, who is known as “the Kitty.”

So the Germans waited until he had stepped into Greece to serve their warrant. Now he sits in a jail cell on cigarette smuggling charges while facing another fraud inquiry.

But it is only a matter of time before he returns home to resume his political career, say his supporters and wife, a former Mrs. Bulgaria.

City elections, canceled once because of irregularities, took place on Saturday. From his Greek jail cell, Mr. Hadjivanov gamely ran for re-election, but the voters finally rebelled: He won less than 1 percent of Petrich’s vote.