Снимка: Razkritia.com |
Струва ми се, че трябва да си пълен морален импотент, за да не виждаш нищо извратено в измъчването и убиването на животно за забавление. (Да, личното ми убеждение е, че това е извратено винаги, когато човек се забавлява, докато убива - независимо дали убива с удоволствие за прехрана или убива само за удоволствие.) По-страшно обаче е второто - вечното натякване, че проблемите с правата на животните са бял кахър, защото има далеч по-сериозни проблеми с опазването на човешките права. Пази Боже да си около въпросния автор и да кажеш някоя добра дума за "Четири лапи", "Sofia Animal Rescue" и т.н. - неизбежно ще се окажеш лицемер, изверг, национален предател и какво ли още не.
Малко подробности от страницата на "Четири лапи" |
Пропускам съображението, че престъпления срещу личността се извършват например в САЩ и при това на никого не е хрумвало да оспорва моралното право на HSUS да извършва дейност. По-важното е, че съхраняването на правата във всички сфери на правораздаване е проблем, който никога няма да бъде решен напълно (както е известно, не и на тоя свят). Няма как, значи, едни сфери на правораздаване да стоят в режим на изчакване, за да могат, видите ли, други да цъфнат и вържат.
Подобно градиране е подчинено на удивителна интелектуална неспособност за превъзмогване на идола на "базите" и "надстройките" и всъщност е страшно марксистко. Направо по бедняшки марксистко! Нали си спомняте? Ако "материалната база" на обществото не е о'кей, разни там работи като изкуства и прочие могат да си гледат работата; първо трябва да се мисли за корема, а чак после - за главата. Мисля си, че докато не се пресече тази дебелашка страст за степенуване на потребностите, защитниците на животните винаги ще свършват като лицемери. Какъвто съм в този смисъл и аз.